Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama

Bütün bankalardaki finansal geçmişiniz ve bankalarla olan ilişkileriniz Kredi Kayıt Bürosu (KKB) adı verilen bir kurumda toplanarak analiz edilir. Bunun sonucunda ise kredi notu dediğimiz özel bir puanlama elde edilir. Kredi notunuz finansal kuruluşlar üzerinden yeni kredi başvurusu yapacağınız zaman ve finansal talepleriniz değerlendirileceği sırada kullanılan en önemli ölçü birimidir. Kredi notu kelimesini bazen kredi skoru veya kredi puanı olarak da görebilirsiniz. Bunlar kredi notunun farklı kullanım şekilleridir. Temeline bakıldığında hepsinin aynı şeyi ifade ettiğini görürsünüz. Kredi notunun hesaplanması sırasında farklı birimlere bakılır. Bu birimlerin hepsi oranlarına göre incelenerek ortaya kredi skorunuz çıkarılır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler, Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks sitesi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Sorgulama sırasında kredi notunuzun ne baz alınarak hesaplandığını görebilirsiniz. Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen hususlar şu şekildedir:

-%35 krediyi geri ödeme düzeniniz

-%35 mevcutta bulunan kredi ve borç durumunuz

-%11 yeni aldığınız kredi

-%10 kredi kullanma yoğunlunuz

-%9 ise diğer faktörler şeklindedir.

Belirttiğimiz oranlardan da gördüğünüz gibi %70 gibi büyük bir oranı kullandığınız krediyi geri ödeme düzeniniz ile mevcutta bulunan kredi ve borç durumunuz kapsamaktadır. Kredi taksitlerinizi veya kredi kartı borçlarınızı geciktirdiğiniz takdirde kredi notunuzda düşüş olacaktır. 1 – 2 günlük gecikmelerin dahi bir dönem olarak yansıdığını ve bu yüzden büyük bir düşüşe sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bankalara borçlanmanız arttığı zaman riskli bir kişi olarak görülmeye başlayacaksınız. Bu yüzden kredi notunuzda da düşüş olacaktır. Borçlarınızı düzenli ödediğiniz zaman ise kredi notunuz düzenli bir şekilde yükselecektir. Sadece kredi kullanımlarınızın fazla olması değil aynı zamanda kredi kartı limitlerinizin yüksek olması da kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Findeks Kredi Notu Öğrenme

İdeal Kredi Notu Kaçtır?

Kredi notu hakkında birçok kişinin merak ettiği konular arasında ideal kredi notunun kaç olması gerektiği yer almaktadır. Aslında merak ettiğiniz bu konunun yanıtı kredi veya kredi kartı kullanmak istediğiniz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat sizlere ortalama bir yanıt verecek olursak kredi notunuz 1500’ün üzerinde olduğu takdirde kredi çekmek için uygun birisi olarak görülürsünüz. Kredi notunuza göre kredi çekme ihtimaliniz şu şekildedir:

-0: riskli grupta yer alırsınız. Gelire, kefil veya ipoteğe bağlı olarak kredi kullanma ihtimaliniz vardır.

-1 – 699: En riskli grupta yer alırsınız. Kredi kullanma ihtimaliniz çok düşüktür.

-700 – 1099: Orta riskli grupta yer alırsınız. Kredi kullanma ihtimaliniz çok düşüktür.

-1100 – 1499: Az riskli grupta yer alırsınız. Gelirinize bağlı olarak kredi kullanabilirsiniz.

-1500 – 1699: İyi grupta yer alırsınız. Kredi kullanma ihtimaliniz yüksektir.

-1700 – 1900: Çok iyi grubunda yer alırsınız. Kredi kullanma ihtimaliniz çok yüksektir.

 

Comment (1)

  1. Vahap Öztürk Oca 21, 2018

Leave a Reply