Kredi Notu Sorgulama 

Kredi Notu Nedir? Ücretsiz ve Ücretli Kredi Notu Sorgulama 

Bankalardan işlem yaptığınız zamanlarda kredi notunun sık sık karşınıza çıktığını görebilirsiniz. Özellikle kredi kartı veya kredi başvurularınızda ilk bakılan etmen olan kredi notu sizin bankalarda yapacağınız işlemler ve başvurularınızın onaylanması için çok önemlidir. Kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman başvurularınızın olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı hakkında da az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Kredi Notu Nedir? 

Kredi notunun bu kadar önemli olmasına rağmen hala tam olarak ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar olduğunu görebiliyoruz. Kredi notu, bankalardan yapacağınız işlemler sırasında sizin sicilinizi belli eden 0’dan 1900’e kadar puanlanmış olan bir sistemdir. Kredi notunuz 1900’e ne kadar yakınsa bankalardan yapacağınız işlemleri o kadar kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bankalarda sizin sicilinizi belli eden bir etmen olduğunu da söyleyebiliriz. Bankalar bir ticari kurum olduğu için bir müşterisine kredi kartı veya kredi verdiği zaman taksitlerini belirlenen süreler içerisinde ödemesini ister. Kredi notunuz ise sizin daha önceki bankacılık işlemleriniz üzerinden belirlendiği için güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı gösteren en büyük etmendir.  

Kredi Notu Sorgulama 

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler kredi notu sorgulama işlemi yapması gerekiyor. Bu işlemi yapacağınız zaman farklı yöntemler izleyebilirsiniz. Fakat en fazla tercih edilen yöntem Findeks üzerinden kredi notunu sorgulamadır. Kredi notunuzun kayıtlı olduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan Findeks sisteminde kredi notunuzu sorgulayabilir ve en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Bu sistemde yaptığınız sorgulamalar sonucunda gördüğünüz sonucun bankaların gördüğü sonuç ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notunuz Findeks sisteminde size verildiği zaman az riskli, çok riskli, riskli gibi sıfatlar ile gösterilmektedir.Kırmızıdan yeşile doğru renklendirilir. 

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama 

Kredi notu sorgulama işlemi yapmak isteyen herkes kredi notunu ücretsiz bir şekilde sorgulamak ister. Findeks üzerinden kredi notunuzu sorgulayacağınız sırada ücretsiz bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Fakat sadece ilk sorgulama işleminizde sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Sonraki sorgulama işlemlerinizde ise sizden bazı ücretler talep edilecektir. Yalnız bu ücretler çok fazla değildir. Kredi kartınız veya banka kartınız ile ödeme işlemini gerçekleştirerek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Findeks dışında internette yer alan sorgulama yöntemlerini kullanmanızı ve bu yöntemlere özel bilgilerinizi girmenizi tavsiye etmiyoruz. Diğer sistemlerde sizlere net bir sonuç çıkarılmayacaktır.  

İdeal Kredi Notu Kaç Olmalı? 

Kredi notu sorgulaması yaparak kredi notunu öğrenen kişilerin ideal kredi notunun ne olduğu hakkında soru işaretleri yaşadığını görüyoruz. Her ülkenin ortalama bir kredi notunun bulunduğunu söyleyebiliriz. En ideali ise kredi notunuzun bu ortalamanın üzerinde olmasıdır. Ülkemizde ortalama kredi notunun 1300 civarında olduğu açıklanmıştır. Yani kredi  notunuzun 1300’ün üzerinde olması avantajınıza olacaktır. Fakat bankalardan rahat bir şekilde kredi kartı ve kredi kullanabilmek için 1400 ile 1500 civarında bir kredi notunuzun olması daha iyi olacaktır. En iyi kredi notu ise 1900’e en yakın olan kredi notudur diyebiliriz. 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? 

Kredi notu düşük olan kişiler kredi notunu nasıl yükselteceğini merak ederler. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız ilk olarak mevcutta olan kredi kartı veya kredi borçlarınızı kapatmanız gerekir. Bu borçlarınızı toplu bir şekilde kapatamıyorsanız taksitlerini mutlaka belirlenen günlerde ve sizden talep edilen tutarda ödemelisiniz. Sürekli asgari tutar üzerinden kredi kartı borcu ödemesi yapıyorsanız bu da kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bu yüzden çok zor durumda kalmadığınız sürece asgari tutar üzerinden ödeme yapmamanız gerekmektedir. Telefon ve internet faturası gibi faturalarınız da kredi notunuzu etkiler. Bu faturalarınızı da ödemeye dikkat etmelisiniz.  

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Faizsiz Konut Kredisi (Ev Kredisi) Nasıl Alınır?

Comments (3)

  1. Adem Oca 08, 2018
  2. enes Oca 08, 2018
  3. serdar Oca 08, 2018

Leave a Reply