Devlet Destekli Faizsiz Öğrenci Kredisi 

Devlet Destekli Faizsiz Öğrenci Kredisi 

Devlet destekli faizsiz öğrenci kredisi hemen her öğrencinin kullandığı, eğitim masrafları, gündelik hayatlarını idame ettirme gibi amaçları için temin ettikleri bir çeşit borçlanma aracıdır. Öğrencilik ana sınıfından başlayıp, üniversite yıllarına kadar uzanan uzun bir süreçtir. Bu süreçte örneğin iki çocuklu bir aile bile çocuklarını okuturken oldukça zorlanmaktadır. Eşlerin her ikisi çalışıyor olsa dahi eğitim ciddi masraflar gerektirmektedir. Bu sebeple özellikle üniversite yıllarında sınavı kazanmış herkes KYK burslarına başvuru yapmaktadır. Faizsiz öğrenci kredisi devlet destekli olunca öğrenciler kendilerini daha bir rahat hissetmektedirler. Ancak şunu da özellikle belirtmek gerekmekte ki bu burs da maalesef tüm öğrencilere çıkmamaktadır.

Devlet Destekli Öğrenim Kredisi

Devlet destekli faizsiz öğrenci kredisi olarak bilinen kredi türü öğrencilerin hayallerini süsleyen öğrenim hayatlarında kendilerini bir nebze de olsa rahat hissetmelerini sağlamaktadır. Öğrenci, lise yıllarında kurduğu hayallerine kavuşmuş, ailesinden uzak bilmediği bir yerde okul hayatına başlamıştır. Ancak, öğrenciliğinin başlaması ile birlikte ailesinin yanındaki rahat hayatın olmadığını fark ettiğinde kendini mali sıkıntılarla boğuşurken bulmaktadır. Öğrencinin okuduğu bölüme göre değişkenlik göstermekle birlikte birçok ek masrafları çıkan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu KYK burslarına başvurmaktadır. Kredi ve Yurtlar kurumunun kısa adı olan KYK Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan bir kurumdur. Öğrencilere hem kalacak yer olarak yurt temini gerçekleştirirken, bir yandan da faizsiz öğrenci kredisi devlet destekli olarak sağlanmış olmaktadır.

Devlet Destekli Faizsiz Öğrenci Kredisine Nasıl Başvurulur?

Faizsiz öğrenci kredisi devlet destekli olarak başvuru yapabilmek için öncelikli olarak öğrencinin ilk defa üniversite hayatına başlıyor olması gerekmektedir. Öğrenci,  kredi yurtlar kurumuna başvurusunu gerçekleştirmeli ve eğer herhangi bir durumdan dolayı (şehit ve gazi çocukları, terörle mücadele kapsamında yaşamını yitirmiş ailelerin çocukları, anne ve babası boşanmış olan çocuklar, milli takım sporcuları) önceliği bulunuyor ise bu öncelik belgelerini başvuru esnasında ibraz etmelidir. Başvuru sırası ve öncelik durumlarına göre öğrencilere devlet destekli faizsiz öğrenci kredisi çıkmaktadır.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Öğrenciye Kredi Veren Bankalar (Eğitim Kredisi)

Devlet Destekli Faizsiz Öğrenci Kredisinden Herkes Yararlanabilir Mi?

Faizsiz öğrenci kredisi devlet destekli olarak kullanabilmenin ön şartı üniversitede okuyor olmaktır. Lisans, ön lisans, açık öğretim fakültesi öğrencisi olan gazi ve şehit yakını olan öğrenciler, lisans programlarına dikey geçiş yapmış olan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora eğitimine başlamış olan öğrenciler, vakıf üniversiteleri, ikinci öğretim öğrencileri devlet destekli faizsiz öğrenci kredisinden yararlanabilmektedir. Farklı bir pencereden bakacak olursak, üniversite eğitimi alan öğrenciler devlet okullarında okuyorlarsa bu haktan kolaylıkla yararlanabilmektedirler.

Devlet Destekli Faizsiz Öğrenci Kredisini Kimler Alamamaktadır?

Devlet destekli faizsiz öğrenci kredisi başvurusunda bulunan hemen her öğrenci bu krediyi kullanabilirken, bu duruma bazı istisnalar getirilmiştir. Öğrenci, yetim maaşı veya nafaka haricinde herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak bordrolu bir işte çalışıyor ise, üniversite hayatı mezuniyet ya da başka bir sebeple tamamlanmış ise, mevcut tamamlaması gereken dönemde üniversiteyi tamamlayamamış öğrenciler, daha önce bu krediyi kullanan öğrenciler faizsiz öğrenci kredisini devlet destekli olarak kullanma hakkının dışında tutulmuştur.

Dikkat Aldığınız Öğrenci Kredisi Tehlikeye Düşebilir veya Kaldırılabilir!

Devlet destekli faizsiz öğrenci kredisi kullanan öğrencilerin öncelikli olarak başvuru esnasında talep edilen belgelerde kesinlikle oynama yapılmamış ve tamamı ile gerçek belgeler olması gerekmektedir. Herhangi bir sahteciliğin tespit edilmesi halinde öğrenci tamamıyla bu kredi hakkından mahrum olacaktır. Ayrıca öğrencilik hayatında parttime bir çalışma yapılıyor ise elde edilen gelirin asgari ücret veya üstünde bir bedele denk gelmemesi gerekmektedir.

Gençlik yıllarında tüm gençlerin sinir kapasiteleri oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple en ufak olayların bile oldukça büyüyüp çok büyük olaylara yol açabildiği görülmektedir. Öğrenim hayatlarını düzgün birer öğrenci olarak geçirmeleri gerekirken, bazı durumlarda sinirlerine hakim olamayıp büyük olaylara karışmış olan, sicili bozulan, hukuken bir ceza almış olan öğrenciler kullanmış oldukları faizsiz öğrenci kredisi devlet destekli de olsa kaybede bileceklerdir.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Sicilim Bozuk Kredi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredisi Çıkmayan Öğrenciler Ne Yapmaktadır?

Devlet destekli faizsiz öğrenci kredisi çıkmayan öğrenciler günümüzde özel bankalar tarafından verilen eğitim kredilerinden yararlanma yoluna gitmektedirler. Ancak burada bir miktar faiz yüküne katlanmak zorunda kalmaktadırlar. Faiz yükünü göze alan öğrenciler bu tip kredilerden yararlanırken, bu yükü göze alamayanlar ise sadece aile ve akraba desteği ile öğrenimlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Öğrenciye kredi veren bankalar hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir