Devlet Teşvikleri ve Hibe Kredisi

Devlet Teşvikleri ve Hibe Kredisi

Devlet teşvikleri ve hibe kredisi kullanmak son yıllarda en çok tercih edilen yolların başında gelmektedir. Günlük hayatın zorlukları sebebi ile işsizlik kişileri girişimciliğe yönlendirmektedir. Ancak girişimci olabilmek için de bir kişinin yeterli sermayesi bulunmaktadır. Kendi işinin patronu olmak günümüzde bir hayli zor olmaktadır. Bunun için devlet teşviki oldukça cazip gelmekte ve hibe olarak geri ödemesiz verilen krediler yolu ile kişilerin hayallerindeki işlere kavuşmasının yolları açılmış durumdadır. Artık maddiyat yüzünden yıllardır hayallerini kurdukları işleri kurmak için ellerine büyük fırsat geçmiş olan her yaş grubundan birçok kişi KOSGEB ile hibe kredisi başvurusunda bulunmaktadır.

Hibe kredisi ve devlet teşvikleri kişilerin cesaretini ön plana çıkarmak için en büyük etken olmaktadır. Özellikle maddiyat sebebi ile cesaretsiz davrananlar dahi artık devlet desteği ile cesaretlerini toplamakta ve kurmak istedikleri işlerini bir an evvel kurmak adına büyük adımlar atmaktadırlar.  Devlet desteği olmadığı zamanlarda risk almayı göze alanlar bankalardan yüksek faiz oranlarına sahip olan ihtiyaç kredileri ile borçlanmakta ve kurdukları işten ilk birkaç yıl hiçbir kar elde edememekteydiler. Bu sebeple günümüzde tanınan bu fırsat girişimcilerin bir hayli önünü açmış durumdadır.

KOSGEB’in Amacı Nedir?

Devlet teşvikleri ve hibe kredisi konusunda vatandaşlara yardımcı olan, küçük ve orta ölçekli sanayi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığının kısaltılmış adı ile anılan KOSGEB in amacı sadece ve sadece iş kurmak isteyen ancak maddi yetersizlikler sebebi ile adım atamayan vatandaşlara karşılıksız olarak yardımcı olmaktır. Bu krediler sayesinde günümüzde ticari sektörde hızlı bir dalgalanma meydana gelmektedir. Belli başlı sektörlerde iş yeri sahibi olanlar sektöründe rekabeti ateşlemektedirler. Rekabet ticaret hayatının her alanında bulunmaktadır.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Kosgeb Cesur Girişimci Kredisi

Devlet Teşvikleri ve Hibe Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Hibe kredisi ve devlet teşvikleri için KOSGEB kredi kullanma şartlarını belirlemiştir. Öyle her işini kurmak isteyen maalesef ki KOSGEB’in kapısını çalamamaktadır. Özel bankaların sunmuş oldukları kredi çeşitlerinde olduğu gibi devletin de belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlara haiz olanlar rahatlıkla devlet desteğinden yararlanabilmektedir. Şimdi sırası ile devletten kullanılacak olan bu hibe kredisinin şartlarını inceleyebiliriz;

 • 18 ve üstü yaşta olmak,
 • C vatandaşı olmak,
 • Kredi notu yüksek olmak,
 • Kredi sicili olumsuz olmamak,
 • Daha önce hiçbir şekilde hibe kredisinden yararlanmamış olmak,
 • KOSGEB e kayıtlı olmak,
 • KOSGEB in başlatmış olduğu eğitim programlarına katılarak başarı sağlamak,
 • Kurulmak istenen işle ilgili olarak bir plan hazırlamak,
 • Hazırlanan iş planının KOSGEB e sunulması,
 • Sunulan iş planının KOSGEB tarafından onaylanması

Halinde devlet teşvikleri ve hibe kredisinden yararlanılabilmektedir. Tüm bu şartlar ışığında kişi girişimcilik faaliyetini gerçekleştirme fırsatı elde etmiş olacaktır.

Devletin Teşvik Ettiği Başlıca Sektörler Hangileridir?

Hibe kredisi ve devlet teşvikleri için bazı sektörlerin oldukça üzerinde durmaktadır. Bu sektörlerin gelişmesi, ülke ekonomisine katkı sağlaması oldukça önemlidir. Bu sektörler başta tarım ve hayvancılık, sanayi ve gıdadır. Devlet teşviki ile 50,000 TL lik geri ödemesiz kredi imkânına sahip olmak girişimci için büyük bir velinimettir. 50,000 TL yi günümüzde kimse bir kalemde karşılıksız olarak cebinden çıkartıp veremeyeceği için devletin sağladığı bu imkân birçok kişinin yüzünü güldürmektedir.

KOSGEB Kurslarına Nasıl Dahil Olunmaktadır?

Devlet teşvikleri ve hibe kredisi kullanmanın şartlarından biri olan KOSGEB kurslarına katılmak için yapılması gereken öncelikli olarak KOSGEB’e kayıt olmaktır. Kayıt aşamasının ardından ise iki aşamalı ders görmeniz gerekmektedir. Bu aşamaların ilkinde 70 saatlik uygulamalı girişimcilik fikirlerini elde etmeniz amaçlanmaktadır. Bu aşamayı tamamlayan adaylar bu sefer de ikinci aşama olarak 32 saatlik bir eğitime tabi tutulmaktadır. İkinci aşama ile birlikte tam olarak 102 saatlik eğitimin ardından hangi alanda girişimcilik yapacaksanız istediğiniz alan hakkında daha doğru kararlar almanız sağlanmaktadır. Kursa dâhil olup, başarılı olanlar ise hibe kredisi ve devlet teşvikleri ile yeni işlerine kavuşmaktadır.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hangi Sektörler İçin Hibe Kredi Kullanılabilir?

Devlet teşvikleri ve hibe kredisi için belli başlı sektörler için kredi kullanma imkânı tanınmaktadır. Bu sektörden başlıcaları;

 • Tarım, hayvancılık, sanayi ve gıda,
 • Konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri bilgi ve iletişim,
 • Finans ve sigorta faaliyetleri mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler,
 • Kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor alanlarıdır.

Kosgeb Desteklenen Sektörler hakkında bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Kobi Devlet Kredisi hakkında bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir