İnternet Üzerinden Ücretsiz Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan Araç Kaza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alırken, araç ile ilgili detayların yeterince araştırılmaması üzerine hayal kırıklıkları yaşanabilir. Bu nedenle plakadan araç kaza sorgulama işlemi sayesinde araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşılarak, araç hakkında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilir. Bunun için de Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) adı verilen araçlara yönelik tüm sigorta bilgilerini depolayan veri sistemi bilgileri kullanılarak, araca yönelik hasar kaydından, değişen parçalarına, kaza bilgilerine hatta eski sahiplerine kadar tüm bilgilere ulaşılabilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sunulan hizmetler eşliğinde 3 farklı yöntem kullanılarak plakadan araç kaza sorgulama işlemi yapılabilir.

SMS Göndererek Plakadan Araç Kaza Sorgulama İşlemi

SMS göndererek plakadan araç kaza sorgulama işlemi yapmak için kullanılabilecek en iyi sistem Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’dir. Sistem tarafından hazırlanan 5664’e SMS gönderimi sayesinde araca yönelik hasar kaydı sorgulama yapılır.

Araca ait hasar kaydı ya da kaza sorgulama yapmak için GSM operatörleri ile anlaşmalı olarak sürdürülen SMS yöntemi ile ‘’araç plaka’’ ya da ‘’şasi numarası’’ bilgileri kullanılarak tüm detaylara ulaşılabilir.

Plakadan araç kaza sorgulama yapmak için, araştırma yapılan aracın plakası boşluk bırakmadan (Örneğin 34AB1234) yazılır ve 5664’e mesaj olarak gönderilir. Aracın plakasında değişiklik yapılmış dahi olsa bile araca yönelik eski hasar kaydına ulaşılabilir.

Eğer şasi numarası ile araç kaza sorgulama yapılmak isteniyorsa, ‘’HASAR’’ yazılıp bir boşluk bırakıldıktan sonra ‘’S’’ yazılıp bir boşluk bırakılır ve şasi numarası yazılarak (Örneğin HASAR S 12ABC12345) yine 5664’e SMS gönderilir.

Her iki bilgiden biri kullanılarak SMS gönderildikten sonra SMS ile cevap verilerek, araca yönelik kaza ya da hasar kaydı gibi tüm bilgiler detaylı olarak verilir.

Tüm operatörlerden yapılacak plakadan araç kaza sorgulama için gönderilen SMS fiyatı 7 TL olarak belirlenmiştir.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl ve Nerelerden Alınır?

Sigortam360 Uygulaması İle Plakadan Araç Kaza Sorgulama İşlemi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin devreye soktuğu Sigortam360 uygulaması sayesinde plakadan araç kaza sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sisteme üye olunarak ücretsiz olarak ya da üye olmadan her sorgulama için 5 TL ödeyerek, aracın tüm hasar ya da kaza bilgilerine ulaşıldığı gibi değişen parçalarına, trafik ve kasko poliçelerine hatta kaza tespit tutanaklarına kadar tüm bilgilerine ulaşılabilir. Sorgulama işlemi için araç plakası kullanılabileceği gibi ‘’şasi numarası’’ da kullanılabilir.

 E-Devlet Üzerinden Plakadan Araç Kaza Sorgulama İşlemi

e-Devlet üzerinden giriş yapılarak araç tramer sorgu işlemi kolay ve hızlı bir şekilde yapılarak, araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşılır. E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra “e-Hizmetler” kategorisinde bulunan ki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait “Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama” ya da “Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” ekranı kullanılarak, plakadan araç kaza sorgulama işlemi yapılabilir.  Yalnız e-devlet üzerinden yapılan sorgulama sırasında sadece sisteme giriş yapılan kişiye ait olan araca dair bilgilere ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir