Kosgeb Başvuru Evrakları 

KOSGEB Başvuru Evrakları Hakkında Genel Bilgiler 

Ülkemizdeki kurumlar arasında bulunan KOSGEB esnafları ve girişimcileri destekleyici faaliyetler yapmaktadır. Bunun sonucunda ise başta KOBİ’ler olma üzere birçok işletme ve girişimci isteklerine daha rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. KOSGEB çok farklı alanlarda destekler vermekte olup verilen desteklerin miktarları farklılık göstermektedir. Farklı on üç program ile bu desteklemeleri yapan kurum, bunun için bazı şartların yerine getirilmesini istemektedir. Bu şartlar arasında istenen evraklar da bulunmaktadır. KOSGEB farklı kredi destekleri için farklı evraklar talep edebilmektedir. Bundan dolayı yararlanılan kredinin hangi program dahilinde verildiği çok önemlidir. Bazı programlarda genel evraklar istenirken bazılarında ise farklı evraklar istenebilmektedir. 

KOSGEB Başvuru Evrakları ve İstenen Şartlar Nelerdir? 

KOSGEB tarafından istenen şartlar genel olarak şu şekildedir: 

 • Kredi almak istenen programa zamanında başvuru yapılması 
 • Program dahilinde istenen özel evrakların zamanında teslim edilmesi 
 • Başvuru yapılan programdan daha önce üç defa ret almamış olmak 
 • Başvuru için hazırlanmış olan projeyi daha önce farklı bir KOSGEB merkezine vermemiş olmak 
 • Programlar tarafından istenen diğer şartların sağlanması 

Yukarıda belirtilen genel şartların sağlanmaması durumunda yapılacak olan başvuru doğrudan reddedilmektedir. Bundan dolayı da başvuru evraklarının bir anlamı kalmamaktadır. Öncelikle yukarıda belirtilen şartların tam olarak sağlanması gerekmektedir. Bu şartların tam olarak sağlanmasından sonra gereken evraklar ise şunlardır: 

 • Kredi başvurusu yapan kişinin KOSGEB kaydı 
 • Sistemde bulunan KOSGEB taahhütnamesini eksiksiz olarak doldurulması 
 • Yapılacak olan işe uygun proje ya da iş planı 

Bunların tam olarak sağlanması başvuru için yeterli olmamaktadır. Çünkü başvuru yapılan programlar tarafından istenen özel evraklar bulunmaktadır. Bunların da tamamlanması gerekmektedir. KOSGEB programları tarafından istenen özel şartlardan bir tanesi KOSGEB tarafından verilen girişimcilik sertifikasıdır.  

KOSGEB Başvuru Evrakları ve Girişimcilik Sertifikası 

Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen kredilere başvuru yapacak olan kişilerden bu sertifika istenmektedir. Bu sertifikayı almak için ise KOSGEB tarafından verilen eğitime katılmak gerekmektedir. Bu eğitim hemen hemen her ilde verilmektedir. Bunun ilanlar kurumun web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Söz konusu duyurularda eğitimin ne zaman ve nerede verileceği belirtildiği gibi başvuruların nereye yapılacağı da belirtilmektedir. Bu eğitimler genellikle farklı bir kurum ile ortaklaşa verilmekte olup bu kurum genellikle İŞKUR olmaktadır. Bunun dışında farklı kurumlarla ortaklaşa da yapılabilmektedir. Başvurular eğitimin beraber verildiği kuruma yapılmaktadır. Başvurudan sonra 32 saat süren bir eğitim alınmakta ve bunun sonunda da sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen kredilere başvuru yapılabilmektedir. KOSGEB tarafından verilen bu eğitimler tamamen ücretsizdir. 

Yukarıda belirtilen evraklar başvuru esnasında istenmektedir. Kredilerin istendiği programa bağlı olarak dönemsel olarak farklı evraklar istenebilmektedir. Başvurunun kabul edilmesinden sonra yine evraklar istenmektedir. Bunlar arasında en önemlisi yapılan harcamalara ait faturalardır. KOSGEB tarafından verilen hibe kredilerinde başvuruculardan yapılan harcamaların faturaları istenmektedir. Daha sonra ise bu harcamaların belli bir orandaki yüzdeleri ödenmektedir. Faturanın olmaması ödemenin de olmaması anlamına geldiğinden çok önemlidir. Hibe kredilerde istenen diğer evraklar ise şu şekildedir: 

 • İş yerine ait imza beyannamesi 
 • Girişimci tarafından onaylanarak imzalanmış olan başvuru formu 
 • Başvuru yapan kişinin özel durumu var ise bunu gösteren belge (Engelli, şehit yakını gibi) 

KOSGEB tarafından istenen evraklar genel olarak bu şekilde olup sürekli büyüyen kurum tarafından bazen bazı değişiklikler yapılabilmektedir. Bundan dolayı istenen belgelerin takibinin yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde kredi talebinde bulunacak olan kişilerin zor durumda kalma ihtimalleri bulunmaktadır. 

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb Başvuru Evrakları ” için bir yorum

 • 6 Mart 2018 tarihinde, saat 3:37 pm
  Permalink

  kosgeb başvuru evraklarını eksiksiz yerine getirdim fakat sigortalı çalıştığım için ne hikmetse girişimcilik kursu için onay alamadım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir