Kosgeb Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Kredisi

KOSGEB ülkemizde girişimciliğin yaygınlaşmasını sağlamasının yanı sıra, kurulduğu andan günümüze kadar pek çok faydalı girişimciyi ülkemize kazandırmıştır. Eğer ki KOSGEB kredisinden faydalanmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey KOSGEB’in kendi bünyesinde düzenlemiş olduğu girişimcilik kursuna katılmaktır. Ardından iyi bir iş planı sunarsanız belki sizin de girişimcilik hayaliniz gerçekleşebilir. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri KOSGEB girişimcilik kredisi için en fazla 3 kere başvuruda bulunabilirsiniz.

Kosgeb eğitim yerleri ve tarihlerine gitmek için tıklayın. 

KOSGEB ne demek ?

Bilmeyenler için KOSGEB kelimesinin açılımını söyleyelim sizlere; Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı. Girişimci bir ruhunuz varsa ve araştırmayı seven bir yapıya sahipseniz KOSGEB’i bu zamana kadar zaten çoktan duymuşsunuzdur. Günümüzde KOSGEB girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması, yeni işletmelerin kurulması gibi temel amaçlara sahiptir. Eğer yeni girişim yapmak isteyen birisi iseniz sizde KOSGEB’e başvurarak desteklerinden ve özel teşviklerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB girişimci kredisi nin nasıl aldığı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yanıtlıyor olacağız yazımızın devamında.

KOSGEB Girişimci Kredisi Şartları

KOSGEB girişimci kredisi nasıl çekilir diye araştırıyor iseniz cevabını hemen şimdi veriyor olacağız. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi KOSGEB’in bu konudaki ilk şartı kendisinin düzenlediği girişimcilik eğitimine katılmaktır. Bu eğitimin süresi 32 saattir. Eğitimi başarı ile tamamlayan kişilere KOSGEB tarafından sertifika verilmektedir. Sertifikayı alan kişilerin ikinci adımda işletmeleri için iş planı hazırlaması gerekmektedir. Bu adımda biraz özenli davranmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü iş planı değerlendirme sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İş planını hazırladıktan sonra sıra destek başvurusuna gelmektedir. Eğer bu aşama da onay alınarak geçilirse veri tabanına kayıt olma kısmına geliniyor. E-Kobi sistemine şifre ve kullanıcı adı ile giriş yaparak KOBİ beyannamesinin doldurulması gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB’in isteyeceği belgelerin ilgili yerlere, birimlere teslim edilmesi gerekmektedir. Bütün bu aşamalar geçildikten sonra desteklerden yaralanmaya başlanıyor. KOSGEB hibe almaya hak kazanmak bu aşamalar ile sağlanıyor.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  Kosgeb Desteklenen Sektörler 2018 (Nace Kodları)

Son bir gelişmeden daha bahsedecek olursak yakın zamanda açıklama yapan Sayın Biçer, “daha önceden KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin, işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartını yürürlükten kaldırdık. Yeni süreçte, girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB’e müracaat edebilecekleri şekilde kurguladığımız uygulama başladı.” diye belirtmiştir.

 

Kosgeb Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?” için bir yorum

  • 6 Mart 2018 tarihinde, saat 3:33 pm
    Permalink

    2 defa kosgeb girişimcilik kredisi için başvurdum hepsinde onay çıkmadı son hakkımıda bu hafta kullanacağım umarım sonuç alabilirim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir