Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2007 yılından günümüze kadar halen devam etmekte olan serbest piyasa uygulaması sigorta şirketlerinin kendi risk analizleri yapılarak tarife belirlenmesi yönünde olmaktadır. Her bir sigorta şirketi bu konu hakkında aktüerya hesaplarına dayalı olarak bir risk analizi gerçekleştirmekte ve sonuç itibari ile zarar olarak gördükleri trafik sigortaları hakkında tarifeyi serbestçe belirleme hakkına sahip olmaktadırlar.

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki farklılıkların ortaya çıkmasında etkili olan bir diğer unsur ise araç sahiplerinin hasar/prim oranlarıdır. İlk defa araç sahibi olacak kişi ile hali hazırda yıllardır araç kullanan kişi arasında aynı model ve marka araçlar için farklı fiyatlar çıkmaktadır. Ayrıca 25 yaş sınır kabul edilmekle birlikte 25 yaş altı 40 yaş üzeri kişilerde de yine aynı marka ve model bir araç için hesaplama yaptırdığınızda oldukça farklı fiyatlara rastlamanız mümkün olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise araç sahibinin tüzel kişilik olmasıdır. Burada da yine sigorta şirketleri yaptıkları hesaplamalara dâhil ettikleri konular içerisine tüzel kişiliğe ait olan araçların sayısı ile bu sayıya oranla trafik poliçelerinden karşılanmış olan hasar miktarlarıdır. Hasar adedi standartların üzerinde olan ve hasar bedelleri de çok yüksek olan tüzel kişilikler yeni bir araç alsalar dahi 4. Basamakta hesaplanan ilk trafik sigortası fiyatı yine çok yüksek çıkacaktır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarını araştıran gerek tüzel gerekse gerçek kişiler fiyat hesaplamalarını fabrika çıkışı araçları kredili olarak aldıklarında bankalar üzerinden de alabilmektedirler. Bura dikkatini çekmek istediğimiz bir diğer husus ise bankaların da birer sigorta acentesi olması ve direk olarak müşteri kimliği ile sigorta yaptırmak istediğinizi söylediğinizde kredi çekme şartı aramadan fiyatlandırma yapılmasıdır. Ancak genel olarak bankalar iştiraki oldukları sigorta şirketleri ile çalıştıkları için burada en büyük avantajınız alternatif sigorta şirketlerinin fiyatını görememek olmaktadır. Ziraat Bankası trafik sigortasıfiyatı veren bir devlet bankası olarak sizlere ister yeni alacağınız kredili araçlar için, isterseniz de mevcut yürürlükte olan poliçenizin yenileme fiyatlarını sizlere sunabilmektedirler. Ziraat bankası trafik sigortası fiyatı verirken bu fiyatlandırmayı Ziraat Sigorta aracılığı ile gerçekleştirmektedir.

BURAYI OKUDUNUZ MU?  İnternet Üzerinden Ücretsiz Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Trafik Sigortası

Ziraat Bankası trafik sigortası fiyatları hususunda afakî bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Yukarıdaki satırlarımız da bahsettiğimiz gibi tarifeler serbest olduğu için ve her bir aracın marka, model yılı, kullanım tarzı, ticari ya da hususi araç olması, araç sahibinin gerçek ya da tüzel kişi olması, kişinin hasar/prim oranları farklılık arz edeceği için standart bir fiyat bilgisi vermek mümkün olamamaktadır.

Ziraat Bankası trafik sigortası fiyatı almak istediğinizde elinizde ya bir noter satışı yapılmış geçici tescil belgeniz, ya proforma faturanız ya da yenileme bilgilerinin yer aldığı eski poliçeniz olmalıdır. Bazı müşterilerin Ziraat Bankasına gelerek zorunlu trafik sigortası fiyatları nedir diye sordukları bilinmektedir. Bu sebeple bu konuya açıklık getirmenin yararınıza olduğunu düşünmekteyiz. Almayı düşündüğünüz araç için değil, aldığınız araç için gerçek bilgi ve belgelere dayanarak zorunlu trafik sigortası fiyatları hazırlanmaktadır.

Ziraat Bankası trafik sigortası fiyatı için aşağıdaki tabloda sizler için hazırlamış olduğumuz 38 yaşında bayan sürücüye ait, Kocaeli plaka, proforma fatura ile alınmış 2018 model Wolkswagen bir araç için sunular bilgileri edinmiş olacaksınız. Bu tablonun emsal teşkil etmeyeceği, sadece bir miktar bilgi verilmesi amacı ile örnek olarak hazırlandığını bildiririz.

ÖRNEK HESAPLAMA TABLOSU

zorunlu trafik sigortası

ARAÇ BİLGİLERİ TEMİNATLAR  
Araç MarkasıVOLKSWAGENAraç Başına Maddi Teminat36.000,00 TL
Araç Marka TipiPOLO 1,6 TDI SCR 80 TRENDLINEKaza Başına Maddi Teminat72.000,00 TL
Model Yılı2018Şahıs Başına Sakatlık ve Ölüm360.000,00 TL
Kullanım TarzıHususiKaza Başına Sakatlık ve Ölüm1.800.000,00 TL
Plakası41 YENİKAYITŞahıs Başına Tedavi Giderleri360.000,00 TL
Motor Gücü1600Kaza Başına Tedavi Giderleri1.800.000,00 TL
PRİMLER
Net Prim 788,39 TL
Güvence Hesabı 18,77 TL
BSMV 39,42 TL
T.H PAYI 39,42 TL
BRÜT PRİM 883,00 TL
Not: İlgili araçta hesaplamalara dâhil edilen kişi gerçek kişi olup, daha önceki araçlarından kaynaklanan %15 hasarsızlık indirimi hakkı hesaplamalara dâhil edilmiştir. İlgili teklif aracın ilk poliçesi olduğu için 4. Basamaktan hesaplanmıştır.
BURAYI OKUDUNUZ MU?  Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir